Zespół Szkół Miejskich Nr 6 w Jaśle

Kółko plastyczne

Rok szkolny 2017/2018

„Sztuka dziecka wciąż na nowo się tworzy i nie przestanie być sztuką żywą i twórczą tak długo, jak długo będą istniały dzieci lubiące i umiejące po swojemu, a pięknie rysować i malować”.

S. Szuman, S. Zagała-„Malujemy”

W bieżącym roku szkolnym na kółko plastyczne uczęszczają dzieci z klasy III. Dzieci podczas pracy twórczej rozwijają swoje umiejętności manualne, doskonalą koordynację wzrokowo-ruchową, kształtują umiejętności wyrażania emocji środkami plastycznymi. Różnorodne formy działań plastycznych stosowane podczas zajęć stymulują dyspozycje twórcze dziecka, rozwijają fantazję, zdolności skojarzeniowe, pomysłowość, oryginalność, zachęcają do poszukiwań nieszablonowych rozwiązań.

W trakcie zajęć dzieci mają okazję zapoznać się z różnymi materiałami plastycznymi (różnego rodzaju farbami, kredkami , pastelami, masą solną, gliną,, kredą, węglem i wieloma innymi). Często sięgają także po nietypowe materiały plastyczne. Temat zajęć oraz techniki stosowane na zajęciach dostosowane są do umiejętności oraz zainteresowania uczestników. Wykonują oni ćwiczenia czysto artystyczne jak i użytkowe i dekoracyjne.

Biorą też udział w konkursach plastycznych, odnosząc sukcesy: nagroda w konkursie „Impresje jesienne”, wyróżnienie w konkursie na kartkę świąteczną, wyróżnienie w konkursie ”Mój ulubiony bohater literacki”.

Kółko plastyczne 2016/2017

Kółko plastyczne skupia chętne dzieci z klas młodszych, które spotykając się na zajęciach nawiązują przyjazne relacje, integrują się, a przy okazji tworzą ciekawe prace plastyczne. Tworzenie wszystkich prac to zarazem wspaniały trening zdolności manualnych i kreatywności.

Prace ostatnio wykonane to:

hiacynt – wycinanka z papieru kolorowego przy użyciu ozdobnych dziurkaczy,

sgrafitti – wydrapywanka, swobodne pomysły,

kolorowe dinozaury – malowanie farbami sylwetek tekturowych dinozaurów według własnej wyobraźni,

ozdobny wazonik – własnoręcznie wykonany prezent z wykorzystaniem plasteliny i drobnych nasion, makaronów.

Nasze dotychczasowe sukcesy:

1. Nagroda w gminnym konkursie : Rady na odpady.
  2. Nagrody w międzyszkolnym konkursie: Co słychać w karmniku?
  3. Wyróżnienia w miejskich konkursach na kartkę świąteczną.
  4. Wyróżnienia w międzyszkolnym ekologiczno-plastycznym konkursie: Czy pies może mieć pieskie życie?
  5. Nagrody w szkolnym konkursie: Przyjaciele powietrza.

Szkolne konkursy plastyczne organizowane przez „ kółkowiczów” w ostatnich latach.

• Ilustracja do wiersza Jana Brzechwy
  • „Wielkanocne jajo”
  • „Przepis na zdrowe życie”
  • „Rodzina to sposób na szczęście”.

Więcej zdjęć jest dostępnych w galerii.

Konkurs plastyczny -"Czy pies może mieć pieskie życie"

2 grudnia 2016r. w Urzędzie Miasta Jasła odbyło się uroczyste wręczenie nagród z międzyszkolnego konkursu przyrodniczo-plastycznego pt.: ”Czy pies może mieć pieskie życie?”. Uczennica klasy piątej Paulina Kosiba zajęła III miejsce w kategorii klas IV-VI, a uczennice klasy drugiej Zuzia Michalska i Julka Lepucka zostały wyróżnione w kategorii klas I-III. Dziewczynki otrzymały nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy. Wszystkie wyróżnione prace zostały wyeksponowane na korytarzu Urzędu Miasta. Opiekunem konkursu była pani Dorota Znamirowska.

ROK 2015-2016

Kółko plastyczne działa w wymiarze 1 godz. tygodniowo. Prowadzone jest przez p. D. Znamirowską. W roku szkolnym 2015/2016 na zajęcia uczęszcza 16 uczniów z klas I-III. Z powodu tak licznego zespołu, utworzono dwie grupy. Każda z nich odbywał zajęcia co drugi tydzień.

W czasie zajęć realizowane są następujące cele:

- rozwijanie u dzieci zainteresowań i uzdolnień plastycznych

- zdobywanie umiejętności posługiwania się różnymi technikami plastycznymi,

- rozwijanie wyobraźni i twórczego myślenia

- nabywanie umiejętności pracy zespołowej

- podnoszenie własnej wartości, oraz dostrzegania jej w innych

- rozwijanie sprawności manualnych uczniów

- kształcenie wrażliwości estetycznej

- udział w konkursach plastycznych

-kształtowanie zdrowego stylu życia

-zrozumienie przez uczniów pojęcia: profilaktyka przeciwdziałania    niekorzystnym nawykom, zachowaniom.

W bieżącym roku szkolnym  uczestnicy kółka brali udział w konkursach międzyszkolnych: na kartkę bożonarodzeniową oraz „ Co słychać w karmniku?”

Dwie uczennice K. Juszczyk i N. Hendzel zostały nagrodzone w miejskim konkursie ekologiczno - plastycznym pt. "Co słychać w karmniku?"

Prace uczniów oraz zdjęcia eksponowane są na korytarzu szkolnym oraz na szkolnej stronie internetowej w zakładce: Kółko plastyczne.

Od września 2010 roku w naszej szkole rozpoczęło działalność kółko plastyczne "Plastusie". Jest prowadzone przez p. Dorotę Znamirowską. Uczestnikami zajęć są dzieci z klas młodszych. Podczas cotygodniowych spotkań uczniowie zapoznają się z różnymi technikami plastycznymi i tworzą ciekawe prace, które są eksponowane na korytarzu szkolnym. Plan pracy kółka został opracowany przez nauczyciela prowadzącego. W materiały papiernicze oraz nagrody na konkursy, kółko plastyczne wspierane jest z Miejskiego Programu Profilaktyki.